Detaylı bilgi ve yardım almak isterseniz Destek

e-İrsaliye Nedir?

e-İrsaliye, kağıt irsaliye ile aynı hukuki niteliklere sahip olup dijital ortamda düzenlenen, saklanan ve ibraz edilen e-belge türüdür.

e-İrsaliye Özellikleri

Basit ve Hızlı İşlem: E-İrsaliye Oluşturma

Kolay Kullanım

Sevkiyatını gerçekleştireceğiniz ürünlerin e-irsaliyesini hızlıca oluşturabilir, tek bir ekran üzerinden müşterinizle paylaşabilirsiniz.

Gelen E-İrsaliyelerinizi Anında İnceleyin

Hızlı Yanıtlama

Gelen e-irsaliyelerinizi hızlıca görüntüleyebilir; e-irsaliye yanıtınızı e-irsaliyeyi düzenleyen tarafa kabul, kısmi kabul veya red olarak iletebilirsiniz.

Kaybolma Endişesi Yok: Dijital E-İrsaliye Arşivi

Güvenli Arşivleme

Dijital arşivleme sayesinde dosyaların arasında kaybolmaz, 10 yıl boyunca istediğiniz zaman eski e-irsaliyelerinize dijital ortamda rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Ek Ücret Yok: Uygun E-Kontör Fiyatlarıyla E-Fatura ve E-Arşiv Gönderimi

Uygun Fiyat

Entegrasyon, eğitim bedeli gibi ücretlerden kurtulun. Uygun e-kontör fiyatlarıyla e-fatura, e-arşiv ve e-ihracat faturası gönderin.

Aplika ile E-Belge Hizmetlerini Kullanırken Finansal Verilerinizi Kontrol Edin

Entegre Ön Muhasebe

Aplika ile e-belge hizmetleri kullanırken, ön muhasebenizi yönetmenizi sağlayacak özellikler ile finansal verilerinizi her yerden yönetin.

Her An Destek Yanınızda

Sınırsız Destek

Bilgiye ve yardıma ihtiyaç duyduğunuz her an sınırsız destek hizmetimizden faydalanın.

e-İrsaliyenin avantajları nelerdir?

Minimum Maliyet, Maksimum Kolaylık: Dijital İrsaliye

Maliyetlerinizi azaltın

Kağıt formatta hazırlanan irsaliyenin beraberinde getirdiği arşivleme, baskı ve kargolama maliyetlerinden kurtularak giderlerinizi minimuma indirin.

Süper Hızlı İşlem: E-İrsaliyeyi Elektronik Ortamda Anında Düzenleyin

Zamandan tasarruf edin

Operasyonel süreçlerinizi hızlandırarak elektronik ortamda saniyeler içinde e-irsaliye düzenleyin.

Tek Ekran Kolaylığı: Gelen ve Giden İrsaliyelerinizi Listeyin

Hız ve pratiklik kazanın

Tek ekran üzerinden gelen ve giden irsaliyelerinizi listeleyin, alıcıya iletilecek kabul, kısmi kabul veya red yanıtı ile hızlı mutabakat sağlayın.

Ürün Detaylarıyla Güvende Kalın

Hata payını en aza indirin

Gelen e-irsaliyedeki ürünlere ait detayları görüntüleyerek teslimat sırasında oluşabilecek olası hataların önüne geçin.

Hızlı E-İrsaliye İletimi ile Tahsilat Sürecini Hızlandırın

Tahsilatlarınızı hızlandırın

Alıcıya iletilen e-irsaliye süresinin kısalması ile tahsilat sürecinizi bir an önce başlatın, para hareketlerinizi artırın.

Doğayı Koruma Adımı: E-Dönüşümle Kağıt İsrafını Önleyin

Yeşil bir geleceğe katkı sağlayın

İşletmenizin e-dönüşüm sürecini başlatarak gereksiz kağıt israfını önlemek için önemli bir adım atın ve doğayı korumaya yardımcı olun.

e-İrsaliye Başvurusu ve Kullanımı

Sıkça sorulan sorular

e-İrsaliye uygulaması, e-irsaliye düzenleme, iletme ve saklayıp raporlayabilme işlemlerini elektronik sistem aracılığıyla gerçekleştirmenizi sağlayan dijital bir uygulamadır. Kağıt bir belge olan sevk irsaliyesi ile hukuki olarak aynı geçerliliğe sahiptir.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın son düzenlemesine göre e-fatura uygulamasına kayıtlı olan ve 2021 ve müteakip hesap dönemlerine ait ciro haddi 10 milyon TL ve üzeri olan firmaların 1 Temmuz 2022 tarihine kadar e-irsaliyeye geçmeleri zorunlu tutuldu. e-İrsaliye zorunluluk kapsamı dışında, gönüllü olarak da e-irsaliyeye geçmek mümkün ve gönüllü geçiş için herhangi bir tarih sınırlaması bulunmamakta. Yani, gönüllü olarak e-irsaliye kullanıcısı olmak isteyen bir firma, yılın herhangi bir zamanında e-irsaliye kullanmaya başlayabilir.

e-İrsaliye geçiş için ilk koşul e-fatura kullanıcısı olmaktır. Aplika’nın Anahtar Teslim e-Fatura hizmeti ile dakikalar içinde e-fatura kullancısı olabilirsiniz. Anahtar Teslim e-Fatura hizmetinin bedeli, mali mühür ücreti haricinde 210₺ + KDV’dir. Aplika aboneleri e-irsaliye uygulaması için ekstra bir ödeme yapmazlar. Bir başka deyişle abonelik dahilinde sunulan elektronik irsaliye entegrasyonunu etkinleştirmek ücretsizdir. Aplika yıllık ve aylık abonelik fiyatları ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

e-İrsaliye ile kağıt irsaliye arasında hukuki olarak bir ayrım yoktur. Kağıt irsaliyenin elektronik ortamda düzenlenen hali olan e-irsaliye sayesinde kullanıcılar Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sistemi üzerinden teslim aldıkları ürüne red, kısmi red ya da kabul yanıtı verebilirler. Böylece teslimat işlemi yapılırken iade ve olası hatalardan kaynaklı aksaklıklar ile kısmi kabul konusunda satıcı bilgilendirilebilmektedir. Aynı zamanda kolayca e-irsaliye düzenleyerek müşterilerine hızlı mutabakat sağlayabilirler. Özetle, e-irsaliye işletmelerin iş süreçlerinde hız, kolaylık ve pratiklik kazanır.

GİB’in 2022 yılında yayımladığı son düzenlemeye göre, 2021 ve müteakip hesap dönemlerine ait toplam cirosu 10 milyon TL ve üzeri olan firmaların e-irsaliye zorunluluğu bulunmaktadır. Ayrıca, demir ve çelik (GTİP 72) ile demir veya çelikten eşyaların (GTİP 73) imali, ithali veya ihracı faaliyetinde bulunan mükelleflerin (basit usul hariç), e-fatura uygulamasına dahil olma şartı aranmaksızın e-irsaliye uygulamasına zorunlu olarak dahil edilmiştir. Tebliğe göre, 1 Temmuz 2022 tarihine kadar firmaların zorunlu geçişlerini tamamlamaları gerekir.