Detaylı bilgi ve yardım almak isterseniz Destek

Stok takibi nedir?

Stok takibi, bir işletmenin faaliyetini yürütebilmek için satmak üzere aldığı ya da satılacak ürünü üretmek için kullandığı malzemelerin kaydıdır.

Stok Takibi Özellikleri Ve Sunduğu Avantajlar

Otomatik Stok Güncellemesi ile Tedarikçilerinizi Yönetin

Güncel Stok Durumu

Faturalarınızı kestikçe otomatik güncellenen stok durumunuzu kolayca takip edin, tedarikçilerinizden siparişinizi zamanında yapın.

Kritik Stok Seviyelerini Belirleyin ve Takip Edin

Kritik Stok Uyarısı

Depo bazında ya da tüm ürünleriniz için kritik stok seviyesi belirleyin, ürün miktarı belirlediğiniz seviyenin altına düştüğünde Aplika sizi uyarsın.

Stok Raporu ile Ürün Takibi

Stok Maliyeti

Stoktaki ürünler raporu ile hangi üründen elinizde ne kadar olduğunu, maliyetini ve potansiyel kazancınızı takip edin.

Ürün Hareketleri Raporu ile İşlemleri İzleyin

Stok Hareketleri Raporu

Bir ürüne ait bütün stok giriş ve çıkışlarını, alış ve satış işlemlerini raporlayın.

Stok Hareketlerini Detaylı Takip Edin

Stok Geçmişi

Gerçekleşen stok giriş ve çıkışlarını tarih, müşteri veya tedarikçi, adet ve depo bazında görüntüleyin, stok güncellemelerinizi rahatça takip edin.

Ürün Stoklarını Depo Bazında Listeleyin ve Güncelleyin

Toplu Stok Güncelleme

Aplika’da kayıtlı tüm ürünlerinizin stok miktarlarını bulundukları depolara göre listeleyin, tek ekrandan stok miktarlarınızı kolayca güncelleyin.

Stok ve Depo Takibi sayfasının Aplika Ön Muhasebe Programı Ekran Görüntüsü
Stok ve Depo Takibi Hakkında

Sıkça Sorulan Sorular

İşi başından aşkın olan işletmelerin hem hızlı hem de kontrollü işlem yapabilmesine olanak tanır. Siz de Aplika kullanıcısı iseniz stok takibinizi, kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Ürünlerinizin stok durumunu inceleyebilir; ürün detay sayfalarında müşterileri ve tedarikçilere göre ürün giriş ve çıkışlarını takip edebilirsiniz. Ürün bilgilerinizi girerek stok miktarınızı belirleyebilir; ürünlerinizin yer aldığı depoyu, maliyet ve satış fiyatlarını listeleyebilirsiniz. İndirim uygulamak istediğiniz ürünleri belirler, stok giriş ve çıkışlarının tarih sıralamasına göre listesine ulaşabilir, ürün ve hizmetlerinizin “Tahmini Satış Değeri”, “Tahmini Alış Değeri” ve “Potansiyel Kazanç” hesaplamalarını öğrenebilirsiniz. Stok takibinin yapılmasına izin verdiğiniz ürünler yeni ürün girişi ve satış faturası işlemlerinin ardından güncellenir.

Evet. Aplika ihtiyacınıza yönelik hizmet sunar. Aplika ile depo hareketlerinizi rahatça takip edebilir, kritik stok seviyesi belirleyerek stoklarınız azaldığında bilgilendirilirsiniz. Diğer bilgisayarlı stok takibi programlarının aksine Aplika, stok yönetimi ve ön muhasebeyi bir arada sunar. Aplika ile fatura takibi, cari hesap takibi, gelir gider takibi, raporlama, e-fatura, e-ticaret entegrasyonları ve online tahsilat ile entegre bir şekilde stok takibi yapmanız mümkündür. Bu hizmet ağı da işletmenizi bir bütün olarak ele almanıza yardımcı olur ve iş organizasyonunuzu profesyonel bir şekilde yürütmenizi sağlar.

İşletmenizin sağlıklı bir şekilde işleyişi için stok takibi büyük bir önem taşır. Stok takip modülü, stok takip yazılımları veya bir stok programı aracılığıyla gerçekleştireceğiniz stok yönetimi ile işletmenizin gelir gider dengesini kurar; ürün satış ve alış süreçlerinizin düzenli ve sürekli devam etmesini sağlarsınız. Stoklarınızın güncel durumunu analiz ederek hangi ürününüzün daha çok talep edildiğini analiz edebilir, stok durumunuza göre bu ürünü tedarikçiden temin edebilir veya üretici iseniz üretimini artırabilirsiniz.

Elbette! Hesabınıza ürün ve hizmetleri girerken, ilgili sayfada bulunan “Kritik Stok Uyarısı”nı etkinleştirebilir, ürün bazında “Kritik Stok Seviyesi”ni belirleyebilirsiniz. Stokunuz belirttiğiniz seviyenin altına düştüğünde e-posta ve mobil uygulamamız aracılığı ile haberdar olabilir ve böylece hızlıca aksiyon alabilirsiniz.

Evet, ham madde stok takibi için Aplika'yı kullanabilirsiniz. Üretim malzemelerinizin stok takibi için Excel'in aksine Aplika size kullanımı kolay bir arayüz sunar. Bununla birlikte stok hareketleriniz, elinizdeki stokların maliyeti ve stok durumlarınız için detaylı raporlar alabilirsiniz.