Detaylı bilgi ve yardım almak isterseniz Destek

e-Serbest Meslek Makbuzu Nedir?

e-Serbest Meslek Makbuzu, serbest meslek erbaplarının mesleki faaliyetleri karşılığında yaptığı tahsilatlar için düzenlediği bir dijital evraktır.

Makbuz İşlemlerini Kolaylaştırın

Kolay ve hızlı makbuz kesin

Elde, excel'de makbuz kesmekle uğraşmayın. Dilerseniz makbuz kopyalama ile benzer tip makbuzları kolayca oluşturun, zaman kazanın.

Hızlı Makbuz İletimi ile Güvende Kalın

Makbuzunuz anında müşterinize ulaşsın

e-SMM sisteminde oluşturduğunuz makbuzlar tek tıkla müşterinize ulaşsın, anında görünsün. Makbuzlarınızın ulaşmaması, kargoda kaybolması gibi dertlerden kurtulun.

Otomatik Hesaplamayla Net Ücreti ve Vergileri Kolayca Belirleyin

Makbuz tutarlarını otomatik hesaplatın

Hizmetiniz karşılığında alacağınız net ücret, kesilecek stopaj vergisi, KDV ve tahsil edeceğiniz toplam tutarları otomatik bir şekilde hesaplayın.

Kolay Filtreleme ve Arama: Elektronik Makbuzlarınızı İnceleyin

Makbuzlarınızı kolayca bulun

Ödeme durumu, vade tarihi ya da makbuz kategorisi gibi filtrelerle elektronik makbuzlarınızı listeleyin, arama çubuğundan istediğiniz makbuzu kolayca bulun.

Tahsilat Hatırlatmalarını Kolayca Alın

Tahsilatlarınızdan haberdar olun

Vadesi gelen makbuzlarınızın tahsilat hatırlatması e-posta kutunuza ve Aplika'nın web sayfasından bildirim olarak telefonunuza gelsin.

Her Yerde İşinizi Halledin: İnternet Bağlantısıyla Makbuz Kesin

İşinizi dijitale taşıyın

İnternet bağlantısı bulunan her yerden makbuzunuzu kesin, finansal operasyonunuzu kolayca raporlayın. Uzaktan çalıştığınız anlarda bile işiniz yanınızda olsun.

e-Serbest Meslek Makbuzu'nun avantajları nelerdir?

Serbest meslek erbapları e-SMM ile elektronik ortamda makbuz oluşturarak giderlerini azaltabilir ve tahsilatlarını hızlandırabilir.

Zaman Harcamadan Makbuzları Paylaşın

Tahsilatlarınızı hızlandırın

e-Serbest Meslek Makbuzu takip sürecine vakit harcamayın, makbuzlarınızı anında müşteriniz ile paylaşın. Tahsilat sürecinizi hemen başlatın, alacaklarınız daha hızlı gelsin.

Aplika Ön Muhasebe Yazılımı ile Ek Masraflardan Kurtulun: e-Serbest Meslek Makbuzu ile Tasarruf Edin

Tasarruf edin

e-Serbest Meslek Makbuzu ile matbaa, kargo ve noter gibi ek masraflardan kurtulun, e-SMM programı ile hem zamandan hem de paradan tasarruf edin.

İstediğiniz Yerde Makbuzlarınızı Oluşturun ve İletin

Kargo yükünden kurtulun

Nerede olursanız olun, makbuzlarınızı anında oluşturup müşterilerinize iletin. e-SMM sayesinde kağıt makbuz kargolama derdi ortadan kalksın.

Dijital Arşivle Rahatlayın

Fiziki makbuz saklamakla uğraşmayın

Makbuzlarınız dijital ortamda arşivlensin. Makbuz saklama iş yükü ve maliyetinden kurtulun. İstediğiniz zaman eski makbuzlarınıza rahatça ulaşın.

Doğayı Koruma Adına Eylem: e-Serbest Meslek Makbuzu ile Kağıt Tüketimini Azaltın

Doğayı koruyun

e-Serbest Meslek Makbuzu sistemi ile makbuz kestiğiniz dönemlere göre kağıt tüketimini azaltın; doğayı korumaya yardımcı olun.

Kolay Erişim, Etkili Yönetim: Aplika ile e-SMM ile Finansal Operasyonlarınızı Kontrol Edin

İşinizin kontrolünde olun

Aplika ile e-SMM kullanarak dilediğiniz her an makbuzlarınıza ulaşın, ön muhasebeniz ile entegre olarak finansal operasyonunuzu her yerden etkili bir şekilde yönetin.

E-Serbest Meslek Makbuzu

Sıkça sorulan sorular

e-Serbest Meslek Makbuzu, serbest meslek erbabının mesleki faaliyetleri karşılığında yaptığı tahsilatlar için düzenlediği dijital bir evraktır. Yapılan işin sermayeye dayalı değil mesaiye dayalı olduğu, kişisel bilgi ve beceri gerektiren, bir kuruluşa bağlı olmadan bağımsız olarak çalışılan ve serbest meslek erbabı kabul edilen mesleklere mensup kişiler, e-SMM hizmetine geçiş yaparak e- serbest meslek makbuzu kesebilir. (Örnek: Avukat, mali müşavir, doktor, diş hekimi, veteriner...)

Serbest meslek makbuzu, ücret tahsili yapıldığının bir ispatı olarak her ne kadar fatura veya fiş ile benzerlik gösterse de kullanıcılarının bulunduğu sektör ve yaptığı iş bakımından faturadan farklıdır. Eğer siz de serbest meslek kazancı elde ediyor, bir işvereniniz olmadan sermaye yerine çalışma saatlerinizi ön planda tutarak çalışıyorsanız ve verdiğiniz hizmeti işveren adına değil, kendi adınıza yapıyorsanız serbest meslek erbabısınızdır. Bu nedenle fatura değil, serbest meslek makbuzu kesmeniz gerekmektedir. Konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İster GİB Portal e-SMM uygulaması ile isterseniz de özel entegratör uygulamaları ile e-SMM kesin, mali mühür temin etmeniz gerekmektedir. GİB Portal üzerinden e-SMM kesecekseniz mali mühür ya da e-imzanızın her zaman bilgisayarınıza takılı olduğuna dikkat etmelisiniz. Aplika’da ise mali mührünüzü alıp aboneliğinizi başlattığınız anda kullanıcı bilgileri ve şifreniz ile uygulamaya kolayca giriş yapabilir, mali mührünüz yanında olmasa bile dilediğiniz yerden e-SMM kesip müşterilerinizle paylaşabilirsiniz.

Evet. Serbest meslek makbuzu ile fatura arasındaki en temel fark, serbest meslek makbuzundaki stopaj kesintisidir. Faturada stopaj yokken, serbest meslek makbuzunda %20 oranında stopaj ödenir. Bu nedenle, her iki belgede de bulunan KDV’nin yanında serbest meslek erbaplarının stopajı da hesaba katmaları gerekir.

e-SMM’de faturadakinden daha farklı bir işleyiş söz konusudur. Geriye dönük e-fatura ve e-arşiv fatura en fazla 7 gün öncesine olacak şekilde düzenlenebilirken, e-SMM’de tahsilat esası geçerlidir. Tahsilat yapıldığı anda makbuz düzenlenmesi zorunludur.