Detaylı bilgi ve yardım almak isterseniz Destek

Gelir Gider Takibi Nedir?

İşletmelerin sürdürülebilirliği ve büyümesi için finansal yönetim büyük önem taşır. Gelir-gider tablosu, işletmenin gelir ve gider kalemlerini ayrıntılı bir şekilde gösterir.
Bu sayede işletme sahipleri ve yöneticileri, hangi alanlarda tasarruf yapılması gerektiğini veya hangi gelir kaynaklarının daha fazla değerlendirilmesi gerektiğini daha iyi anlayabilir.

Gelir Gider Takibi Özellikleri

Gelir Gider Programıyla Finansal Kontrolü Ele Alın

Gider Takibi

Nereye ne zaman ne kadar ödeme yapılacak, tüm giderlerinizi gelir gider programı ile internet bağlantınız olan her yerden kolayca görüntüleyin.

Satışları ve Tahsilatları Kolayca Yönetin

Gelir Takibi

Yapılan satışları, vadesi yaklaşan ve tamamlanan tahsilatları sisteme kolayca ekleyin, dilediğiniz her yerden güncel durumunuzu takip edin.

Paranızı Nereye Harcadığınızı Görün

Gider Kategorileri

Ücretsiz gelir gider programı kapsamında, gider kayıtlarınıza ekleyeceğiniz özel kategoriler sayesinde en çok nereye para harcadığınızı görerek, harcamalarınıza yön verin.

Personel Giderlerinizi Kolayca Yönetin

Personel Giderleri

Maaş, prim ve avans gibi tüm personel giderlerini Aplika'dan takip edin, maaşları otomatik tekrarlatarak veri giriş yükünüzü hafifletin.

Personel Harcamalarını Kolayca Takip Edin

Şirket Harcamaları

Çalışanlarınızı Aplika'ya kaydederek, personelinizin şirket adına yaptığı harcamaları cep telefonundan bile sisteme girmesini sağlayın; gelir gider takip uygulaması ile yapılan harcamaların ödeme durumlarını takip edin.

Dönemsel Vergi ve Primleri Kaydedin

Vergi ve SGK Primleri

Firmanıza ait muhtasar, stopaj, gelir vergisi, damga pulu, kurumlar vergisi gibi dönemsel vergi giderlerinizi veya çalışanlarınız için devlete ödediğiniz SGK primlerini kaydedin.

Banka Ekstrenizi Aplika'ya Aktararak Düzeltin

Banka Mutabakatı

Banka ekstrenizi Aplika'ya aktararak sisteme kaydetmeyi unuttuğunuz kayıtları tespit edin ve kolayca düzeltin.

Vadesi Geçmiş Alacakları Tek Bakışta Görün

Tahsilat Raporları

Vadesi geçmiş alacaklarınızı tek bakışta tespit edin.

Önünüzü Görmek için Gelir ve Giderleri Karşılaştırın

Nakit Akışı Raporu

Gelirleriniz giderlerinizi karşılayacak mı? Önünüzü görerek büyüyün.

Gelir Gider Raporu

İşletme karınızı ya da proje bazında karlılığınızı ölçün.

Karlılık Analizi Yapın: İşletme Karınızı ve Proje Karlılığınızı Ölçün

Kasa Banka Raporu

Şirketinize toplamda giren çıkan parayı, istediğiniz tarih aralığında, detayları ile birlikte görüntüleyin.

Satış Takibi: İstediğiniz Tarih Aralığında Satışlarınızı İzleyin

Satışlar Raporu

İstediğiniz tarih aralığında ne kadar satış yaptığınızı takip edin.

Anlık KDV Kontrolü: Ay İçinde Oluşan Detaylı KDV Bilgilerini Görün

KDV Raporu

Ay içinde oluşan KDV detaylarıyla birlikte her an önünüzde.

Gelir Gider Takibi

Sıkça sorulan sorular

Gelir gider takip programı, ön muhasebenizi doğru bir şekilde yönetmenizi ve gelir-giderlerinizi etkin bir şekilde takip edebilmenizi sağlayan program veya çözümlerdir. Excel tabloları, bilançolar gibi geleneksel yöntemlerin yanı sıra web tabanlı bir ön muhasebe programı ile kapsamlı bir şekilde şirketinizin gelir ve gider analizini yapmanız mümkündür. Finansal işlemlerde, en ufak bir hata büyük sıkıntılara yol açabileceği için elle yapılan hesaplamalar yerine online gelir gider takip programları size hatasız ve eksiksiz sonuçlar sunar. Türkiye’nin ilk online ön muhasebe programı olan Aplika ile gelir gider takibinizi yaparken, alış-satış faturalarınızı, müşteri ve tedarikçilerinizle olan borç-alacak durumunuzu takip edebilir, cari hesap, nakit akışı ve stok takibinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Gelir ve gider takibini sağlıklı bir şekilde yapmak için ön koşul, işletmenize ait tüm alım ve satım işlemlerini eksiksiz bir şekilde takip etmeniz gerektiğidir. Geleneksel metotlarla kendiniz bir takip çizelgesi oluşturmak istiyorsanız bunu sağ tarafında gelirlerin, sol tarafındaysa giderlerin yer aldığı “T” şeklinde bir tablo ile yapabilir, ayrı ayrı oluşturduğunuz bölümlerde inceleyebilirsiniz. Ancak, sürekli güncel tutmanız gereken bu tablo, ekstra bir iş yükü ve zaman kaybına sebebiyet verebilir. Ayrıca, bu tabloya her yerden ulaşılamayacağı için konforlu bir kullanım söz konusu değildir. Bu nedenle, Aplika gibi online bir ön muhasebe programı bu takip sürecini çok daha verimli bir şekilde gerçekleştirmenize yardımcı olur.

Gelir gider takibi yapmak, en temelinde işletmenizin sağlıklı bir şekilde işleyişi için olmazsa olmazdır. Hangi kalemlere harcamalarınızın arttığını, nelerden kazanç sağladığınızı ve sizi bekleyen günlerde nakit akışınızın nasıl olacağını en etkin ve anlaşılır şekilde takip etmeniz gerekir. Böylece, gelir gider kasa programı ile mevcut finansal tablonuza ve kasanıza giren çıkan miktara göre plan yapıp adımlarınızı ona göre atar ve hedeflerinizi bu ölçüde oluşturursunuz.

Bir işletmenin kazanç ve harcamaları ile ilgili merak ettiği ve anında cevap almak istediği tüm önemli bilgilere Aplika ile ulaşabilmeniz mümkündür.
SGK’ya yapacağınız ödemeden ay içinde oluşan KDV tutarına, genel işletme maliyetlerinden ince detay gözüken şirket içi harcamalarına kadar her bir kaleme dair bilginin detaylarını görebilirsiniz.
Bunun için Aplika abonesi olmanız ve internet erişimi olan herhangi bir yerden uygulamamıza girmeniz yeterlidir.
Aplika’nın sağladığı avantajlar hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.